2017

Aktivity Klubu celníků při GŘC v roce 2017:

10. 12. 2017 Setkání sponzorů v ZOO Praha

Zástupci Klubu se na základě pozvání ZOO Praha zúčastnili každoročního setkání sponzorů, adoptivních rodičů zvířat a přátel zoo. V rámci tohoto slavnostního dne bylo také udílení cen Richard významným podporovatelům ZOO Praha, vyhlášení výsledků fotosoutěže „Fotím v ZOO Praha“ a vernisáž výstavy „Pomáháme jim přežít: Sajgy mongolské“. Ačkoli se setkání uskutečnilo v prosinci, tak počasí bylo úžasné a po většinu času bylo slunečno. Akci jsme zhodnotili jako velmi úspěšnou a těšíme se na další setkání.

30. 11. 2017 Podpora a účast na 8. ročníku Bowlingového turnaje GŘC

Koncem listopadu se uskutečnil další ročník bowlingového turnaje Generálního ředitelství cel, který Klub každoročně finančně podporuje nemalým příspěvkem na poháry, medaile a věcné ceny pro vítěze tohoto turnaje. Tento turnaj opět navázal na předchozí velmi úspěšné ročníky a poprvé od jeho vzniku byl obsazen do posledního místečka. Do turnaje se registrovalo celkem 36 družstev, což bylo celkem 144 hráčů, které přišlo podpořit mnoho fanoušků a fanynek. Atmosféra byla opět naprosto jedinečná. Všichni účastníci se navzájem povzbuzovali a podporovali. Zástupci Klubu i ředitel turnaje na závěr tuto akci zhodnotili opět jako velmi úspěšnou.

22. 7. 2017 Z Okoře přes Budeč do Zákolan

I v době dovolených se členové Klubu sešli v Dejvicích u autobusu č. 350, aby spolu strávili hezkou sobotu. Po prohlídce zříceniny hradu Okoř jsme se vydali přírodním parkem v údolím Zákolanského potoka přes chatové osady Colorado a Višňovku, kolem Nového Mlýna a Dolního mlýna. Cestou jsme obdivovali železniční viadukt, nový most přes Zákolanský potok a krásnou okolní přírodu. Brzy po té, co jsme nad stromy zahlédli věžičku, mohli jsme obdivovat jedenáct století starý kostel sv. Petra a Pavla, v jádru nejstarší budovu v Česku. Kostel je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka ČR. Nachází se na památném místě Budeč (zbytky hradiště), které bylo již v desátém století jedním z opěrných bodů Přemyslovců a v roce 1962 bylo vyhlášeno národní kulturní památkou. V tom krásném slunném dni bylo příjemné posedět uvnitř rotundy, kde se dle pověstí učil kníže Václav, a poslouchat vtipný výklad průvodce. Křížovou cestou jsme sešli do Zákolan, rodiště prezidenta Antonína Zápotockého, a se spoustou zážitků jsme odjížděli vlakem do Prahy.

13. 5. 2017 Kersko po stopách Bohumila Hrabala

Další krásnou jarní sobotu prožili členové a přátelé Klubu v Kersku. Průvodce nám dělal úžasný pan doktor Holý, který by se dal nazvat starousedlíkem. Znal se osobně s panem Hrabalem a skutečnými lidičkami, které spisovatel zvěčnil ve svých povídkách.

Kersko v době První republiky patřilo do majetku statkáře Josefa Hyrosse, ten je rozparceloval a pozemky prodal soukromníkům k výstavbě rekreačních chat. Kersko se mělo stát lázeňskou obcí a při tom využít minerální prameny. V Kersku totiž vyvěrá minerální pramen sv. Josefa, místními je nazýván „kerka“. Ten jsme ochutnali cestou a je docela chutný, zejména když je žízeň.

Dnes je Kersko lesní vesnice, žil zde známý česká spisovatel Bohumil Hrabal. A většinu tvoří rekreační chaty.

Návštěvu jsme začali u chaty Bohumila Hrabala, který zde 30 let žil a tvořil svá nejznámější díla, kde se inspiroval vyprávěním místních. Pak jsme zamířili k pískovcovému menhiru, který býval v minulosti hraničním kamenem. Hezká procházka podél Labe vede okolo chat, které pamatují První republiku, a jejich architektura připomíná lidovou tvořivost. Dále jsme pak navštívili hřbitov v Hradištku, kde je pochován také Bohumil Hrabal, jeho hrob tvoří bílý pomník s otvorem „ tunelem dle Moodyho“ podepřený kamennou rukou. A samozřejmě jsou zde kočky, které Hrabal tak milovat a které ho vždy doprovázely na autobus a věrně čekaly, když přijížděl z Prahy. Musíme také zmínit jeho oblíbený mok, pivo, které jeho čtenáři pokládají k pietnímu místu. Byla to jeho inspirace i nejoblíbenější nápoj. Vždyť se také v pivovaru v Nymburce narodil a vyrostl zde.

Nesmíme zapomenout na hospodu Hájenku, která je slavná z filmu Slavnosti sněženek. Ta je stále v provozu a je oblíbenou destinací návštěvníků Kerska. Vaří se zde zvěřinová jídla jako nejznámější kančí se šípkovou. Uvnitř je hospoda vyzdobena loveckými trofejemi a stále zde v televizi běží právě Slavnosti sněženek, aby strávníkům připomínaly tuto slavnou éru Kerska. Pak jsme se přesunuli do keramické dílny, lesního ateliéru Kuba manželů Kubových, kde bylo možno koupit dárky a keramické výrobky, včetně oblíbených Hrabalových koček různých velikostí i barev.   Atelier má malou galerii a prodejní výstavu a stále plno zákazníků, zejména v období Velikonoc a Vánoc je zde sezona. Vlastníci ateliéru jsou velmi aktivní, takže zvou známé umělce, kteří zde vystavují svá díla, nebo probíhají ve velkém prostoru okolo ateliéru různé kulturní akce. A samozřejmě každoročně jsou zde hrabalovské dny.

Prostě Kersko žije Hrabalem a jeho tradicí a návštěvníci si zde připomínají známé scény z jeho knih i filmů. Kersko je romantika procházek v lesních alejích, které byly podle newyorského Manhattanu očíslovány – západně od hlavní kerské silnice tzv. betonky mají aleje čísla lichá, a východně sudá. Toto vše je snadno dostupné z Prahy, a tak je Kersko oblíbeným cílem Pražáků, kteří ho objevili.   V poslední době se zde však začíná stavět, a tak se musíme právem obávat, že idylické časy, které tak krásně a vtipně popsal Hrabal ve svých knihách, pomalu odcházejí. Bohužel…

22. 4. 2017 Návštěva státního zámku Konopiště

V sobotu 22. 4. 2017 se členové Klubu vypravili na státní zámek Konopiště. Počasí nebylo zrovna ideální a tak ani občasný déšť nám nezkazil tento kulturní zážitek. Z nabízených 4 prohlídkových okruhů jsme vybrali prohlídku reprezentačních a hostinských pokojů umístěných v jižním křídle zámku. V rámci prohlídky jsme viděli rovněž loveckou chodbu s trofejemi zvěře ulovené arcivévodou Františkem Ferdinandem. Jen v této chodbě je jich vystaveno přes 800 kusů. Po ukončení prohlídky jsme navštívili unikátní střelnici s pohyblivými a akustickými terči, kulečníkovou dráhou a loveckými trofejemi. V neposlední řadě jsme rovněž navštívili Muzeum sv. Jiří, které se nachází v bývalé oranžerii pod jižní terasou zámku a které obsahuje monotematickou sbírku s motivem sv. Jiří, která nemá v českých zemích obdoby. Prohlídku zámku jsme zakončili pozdním obědem v restauraci Nová Myslivna.

1. 4. 2017 Návštěva ZOO Praha

Klub po mnoha letech ukončil podporu dikobraza srstnatonosého a nově se stal adoptivním rodičem Outloně váhavého žijícího v ZOO Praha. V této souvislosti a v souladu s plánem akcí klubu byla zorganizována návštěva ZOO Praha, kde jsme si prohlédli nejen unikátní velemlokárium a ostatní expozice vyjma pavilonu šelem, který byl zrovna uzavřen z důvodu narození mláděte tygra malajského (pozn. bohužel se odchov mláděte nezdařil a mládě po několika dnech zemřelo). Také jsme vystoupali na rozhlednu Obora, ze které jsme měli jedinečný rozhled po okolí. Počasí bylo úplně úžasné – bezvětří bez jediného mráčku široko daleko.